Bir taş düşündüğümüzde, sert ve boyun eğmez bir şey düşünmeye meyilliyiz. Gerçek şu ki, taşlar yumuşak olabilir ve birçok farklı uygulama için kullanılabilir. Bir taşın yumuşak doğası, onu çok çeşitli görevler için faydalı kılar. Yumuşak bir taş kullanılarak birçok şey yapılabilir veya geliştirilebilir. Bitirme aracı olarak kullanılan yaygın bir taş türü, kaplama taşı olarak bilinir. Bu tür taş, mücevher yapımında eşyalara son cilalarını vermek için kullanılır. Kaplama taşı da bu taşlar arasında ön plana çıkan taşlar arasında bulunuyor. Firmamız sizlere bu taşın montajını ve satışını en iyi koşullarda sunuyor.

Kaplama Taşı Nedir?

Mücevher oluştururken, bir öğeye son cila uygulanmadan önce belirli görevlerin tamamlanması gerekir. Örneğin, bir zincir giyilebilir hale gelmeden önce birkaç adım gerektirir. Zinciri bir kaplama taşıyla bitirmek, ona karakteristik parlaklığını verir ve bir ürünün kolye ucu veya tılsımı ile kullanıma hazır hale getirir. Kaplama taşı, bu işi iyi yapmasını sağlayan özel bir yapıya sahip olduğu için bu amaçla kullanılmaktadır. Genellikle dış katmanına gömülü küçük parçacıklar içeren pürüzlü bir yüzeye sahiptir.

Bu yüzeye basınç uygulamak, cilalı öğeyi diğer mücevher parçaları için bir son işlem olarak kaplama taşının dış katmanına gömer. Bu yöntemi kullanarak, parlak nesneler, zanaatkâr veya kullanıcı tarafından herhangi bir ekstra çaba harcamadan hızla parlak nesneler haline gelebilir.

Kaplama Taşı Ne İşe Yarar?

Belirtildiği gibi, kaplama taşı genellikle mücevher öğelerini parlatmaktan daha fazlası için kullanılır, çünkü aynı zamanda diğer kullanımlar. Bu çok yönlü alet, kaba dış katmanı her seferinde benzer sonuçlar verdiği için farklı işler için kullanılabilir. Kaplamalı bir taş, özellikleri onu birçok farklı iş için uygun kıldığı için genellikle birden fazla amaç için kullanılır. Bazı örnekler şunları içerir: diğerleri arasında cam kesme, metal taşlama ve betonu düzleştirme. Bu yumuşak özelliklere sahip olduklarında, bu yumuşak özelliklere sahip olmayan kaya kristali veya mermer gibi sert taşlara kıyasla taşların neden bazen “yumuşak taşlar” olarak adlandırıldığını anlamak kolaydır.

Kaplama Taşı Firması Mücevher Yapımındaki Rolü

Mücevher yapımında kaplama taşı, kimyasal reaksiyon yoluyla bir malzemenin başka bir malzemeyle kaplanması işlemidir. Bir mücevher parçası oluşturmak için kullanılan malzeme altın, gümüş veya bakır gibi diğer adi metaller olabilir. Bir mücevher parçasında kullanılan kaplamanın türüne bağlı olarak süreç karmaşık veya basit olabilir. Bu teknik kullanılarak çok çeşitli sanatsal mücevher parçaları oluşturulur. Modern kuyumcular güzel iş parçaları oluşturmak için çeşitli kaplama metalleri kullanır. Mücevher yapımında kullanılan bazı popüler kaplama metalleri arasında beyaz altın, gül altın ve sarı altın bulunur. Beyaz altın, açık tonlu bir görünüm oluşturmak için beyaz bir alaşımla kaplanmış saf altındır.

Gül altın, baz olarak kırmızı altın kullanır ve genellikle pembemsi bir renk vermek için bakırla kaplanır. Sarı altın, üzerine beyaz bir kaplama uygulanan saf altın sarısı metaldir. Diğer popüler kaplamalar platin ve paslanmaz çeliktir; platin inert kahverengimsi bir renk tonuna sahipken paslanmaz çeliğin hiç rengi yoktur.